18
تیر

افتتاح نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی اقلید استان فارس

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی استان فارس در شهرستان اقلید که با سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی توسط شرکت تابان و با استفاده از فن‌آوری بومی‌سازی در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار احداث شده، دوشنبه ۱۷ تیرماه سال ۹۸ با حضور دکتر اردکانیان، وزیر نیرو، دکتر صادق‌زاده، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، دکتر افضلی، نماینده مردم شهرستان اقلید در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان اقلید و جمعی از مدیران صنعت آب و برق و مدیران استانی فارس افتتاح شد.
استان فارس یکی از استان‌هایی است که از پتانسیل بالای جذب تابش انرژی خورشیدی برخوردار است، تاکنون ۴ نیروگاه‌ خورشیدی در این استان به ظرفیت ۳۴/۶ مگاوات به بهره‌برداری رسیده است که دو نیروگاه ۱۰ مگاواتی در شهرهای اقلید و آباده با سرمایه گذاری شرکت تابان، توسط متخصصین داخلی این شرکت و با استفاده از پنل‌های خورشیدی تولید کارخانه تابان احداث و به بهره‌برداری رسیده است.
نیروگاه اقلید استان فارس شرکت تابان سالیانه از انتشار ۱۳ هزار و ۷۱۲ تن آلاینده‌های زیست‌محیطی جلوگیری کرده و با کاهش مصرف ۴ هزار و ۳۷۲ مترمکعب آب در سال به چالش کمبود منابع آبی یاری می‌رساند. هم‌چنین این مجموعه‌ نیروگاهی با تزریق بیش از ۱۶ گیگاوات‌ ساعت انرژی به شبکه سراسری برق کشور باعث صرفه‌جویی سالیانه ۵,۶۴ میلیون مترمکعب سوخت فسیلی خواهد شد.