18
تیر

اتصال نیروگاه ۱۰ مگاواتی بافت شرکت تابان به شبکه سراسری برق

نیروگاه ۱۰ مگاواتی استان کرمان شرکت تابان در منطقه بافت در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار و با بکارگیری نیروهای متخصص و تجهیزات کاملاً بومی‌سازی شده توسط این شرکت احداث و دوشنبه ۱۷ تیرماه ۹۸ به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.
مهندس علی زیاری مدیر کل دفتر هوشمندسازی و نظارت ساتبا اعلام کرد: با بهره‌برداری از نیروگاه مذکور از انتشار ۹۵۹۸ تن آلاینده‌های زیست‌محیطی جلوگیری بعمل آمده و به میزان ۳۰۶۰ مترمکعب ‌سالیانه از مصرف آب کاسته خواهد شد. هم‌چنین این نیروگاه ۱۰ مگاواتی باعث صرفه‌جویی سالیانه ۳,۹۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در فرآیند تولید برق کشور خواهد شد.
وی افزود: از مهم‌ترین مزیت‌های این نیروگاه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی جنوب کشور فن‌آوری بومی‌سازی شده با ۹۰ درصد طراحی ایرانی است. این نیروگاه با صرف اعتبار ۸۰۰ میلیارد ریال احداث شده و مجموعاً برای ۶۴ نفر در زمان ساخت و بهره‌برداری، به‌طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال کرده است.
استان کرمان با برخورداری از بیشترین جذب تابش انرژی خورشیدی به‌عنوان یکی از مستعدترین استان‌های کشور مطرح بوده و تاکنون تعداد ۸ نیروگاه خورشیدی با مجموع ظرفیت ۴۸,۷ مگاوات در این استان احداث و به مرحله بهره‌برداری رسیده است. هم‌چنین در این استان تعداد ۹۲۶ واحد نیروگاه خورشیدی پشت‌بامی به ظرفیت ۸۲۲۸ کیلووات نصب و راه اندازی شده است.